Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych. Ryszard Przybylski

ISBN: 9788388807350

Published: November 2003

Paperback

200 pages


Description

Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych.  by  Ryszard Przybylski

Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych. by Ryszard Przybylski
November 2003 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 200 pages | ISBN: 9788388807350 | 7.42 Mb

W nominowanej do nagrody NIKE 2004, dedykowanej pamięci prof. Marii Żmigrodzkiej książce Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych, Ryszard Przybylski barwnym stylem opowiada o dziejach słynnego Liceum Krzemienieckiego, a także samego Krzemieńca,MoreW nominowanej do nagrody NIKE 2004, dedykowanej pamięci prof. Marii Żmigrodzkiej książce Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych, Ryszard Przybylski barwnym stylem opowiada o dziejach słynnego Liceum Krzemienieckiego, a także samego Krzemieńca, który dzięki powstaniu tej niecodziennej szkoły awansował do miana Aten wołyńskich.

Przybylski sięga do roku 1805, kiedy Tadeusz Czacki, przy współudziale Hugona Kołłątaja, założył Liceum Krzemienieckie. Szybko stało się ono ośrodkiem życia umysłowego i ostoją polskości. Autor kreśli barwną panoramę ówczesnej kresowej mentalności i obyczajowości, jednak głównym bohaterem jego intrygującej opowieści pozostaje samo liceum - jego Ojcowie Założyciele, profesorowie, społeczność uczniowska, struktura, a także fety i zwyczaje.

Krzemieniec to opowieść o polsko-rosyjskim dramacie, w którym dzisiejsi gospodarze tych ziem, Ukraińcy, są całkowicie nieobecni. [...] I to ten naród ostatecznie zamknął spór między Polakami a Rosjanami, spychając Krzemieniec w obszar geografii kultury i umieszczając go wśród bytów równie ulotnych i nieśmiertelnych, jak Nowe Ateny i Nowe Jeruzalem. [...] Ta książka jest dla mnie opowieścią o strasznej sile wpisanej w język, przed którą kapituluje i rozsądek zwycięzców, i rozsądek zwyciężonych (Tadeusz Komendant, Rzeczpospolita).

Ryszard Przybylski urodził się w 1928 r. w Równem na Wołyniu. Eseista i historyk literatury, emerytowany profesor IBL PAN. Ogłosił m. in. książki: Klasycyzm, czyli prawdziwy koniec Królestwa Polskiego, Baśń zimowa. Esej o starości, Rozhukany koń. Esej o myśleniu Juliusza Słowackiego, Sardanapal. Opowieść o tyranii, Mityczną przestrzeń naszych uczuć oraz wybór esejów i listów Nadieżdy Mandelsztam Mozart i Salieri. Laureat wielu nagród, w tym m. in. Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury, Nagrody Kościelskich i Nagrody im. Jurzykowskiego.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych.":


reboot-edv.eu

©2010-2015 | DMCA | Contact us